Sejauh mana perbankan Islam berkembang di setiap negara?
Bahagian aset perbankan Islam dalam JUMLAH aset perbankan domestik. Data bagi suku ketiga 2024, daripada laporan IFSB 2025. Ini bukan saiz aset perbankan Islam dalam USD.
Negara OIC diliputi
31/57Malaysia
33.2%Kedudukan Malaysia
8/31Tempoh
2024 Q310 kedudukan teratas dalam negara OIC yang dilaporkan
Iran100.0%
Somalia100.0%
Sudan100.0%
Saudi Arabia75.3%
Brunei Darussalam62.8%
Kuwait60.6%
Mauritania43.7%
Malaysia33.2%
Bahrain31.6%
Qatar28.4%
Semua negara OIC
Negara yang tiada dalam carta IFSB tidak diberikan angka 0%. Jurisdiksi bukan anggota OIC sengaja tidak disenaraikan dalam perbandingan ini.
57 / 57 negara dipaparkan · %
| # | Negara | Rantau | Nilai |
|---|---|---|---|
| 1 | Iran | Asia | 100.0% |
| 1 | Somalia | Africa | 100.0% |
| 1 | Sudan | Africa | 100.0% |
| 4 | Saudi Arabia | Asia | 75.3% |
| 5 | Brunei Darussalam | Asia | 62.8% |
| 6 | Kuwait | Asia | 60.6% |
| 7 | Mauritania | Africa | 43.7% |
| 8 | Malaysia ★ | Asia | 33.2% |
| 9 | Bahrain | Asia | 31.6% |
| 10 | Qatar | Asia | 28.4% |
| 11 | Djibouti | Africa | 25.0% |
| 12 | United Arab Emirates | Asia | 22.9% |
| 13 | Bangladesh | Asia | 22.5% |
| 14 | Jordan | Asia | 19.0% |
| 15 | Pakistan | Asia | 18.7% |
| 16 | Oman | Asia | 17.3% |
| 17 | Palestine | Asia | 16.0% |
| 18 | Maldives | Asia | 13.5% |
| 19 | Afghanistan | Asia | 12.4% |
| 20 | Iraq | Asia | 9.4% |
| 21 | Türkiye | Asia | 8.2% |
| 22 | Libya | Africa | 7.5% |
| 23 | Indonesia | Asia | 7.3% |
| 24 | Tunisia | Africa | 6.9% |
| 25 | Egypt | Africa | 5.0% |
| 26 | Algeria | Africa | 2.4% |
| 27 | Morocco | Africa | 1.9% |
| 28 | Kyrgyz Republic | Asia | 1.4% |
| 29 | Nigeria | Africa | 1.3% |
| 30 | Kazakhstan | Asia | 0.4% |
| 31 | Lebanon | Asia | 0.1% |
| — | Albania | Europe | — |
| — | Azerbaijan | Asia | — |
| — | Benin | Africa | — |
| — | Burkina Faso | Africa | — |
| — | Cameroon | Africa | — |
| — | Chad | Africa | — |
| — | Comoros | Africa | — |
| — | Côte d'Ivoire | Africa | — |
| — | Gabon | Africa | — |
| — | Guinea | Africa | — |
| — | Guinea-Bissau | Africa | — |
| — | Guyana | Americas | — |
| — | Mali | Africa | — |
| — | Mozambique | Africa | — |
| — | Niger | Africa | — |
| — | Senegal | Africa | — |
| — | Sierra Leone | Africa | — |
| — | Suriname | Americas | — |
| — | Syria | Asia | — |
| — | Tajikistan | Asia | — |
| — | The Gambia | Africa | — |
| — | Togo | Africa | — |
| — | Turkmenistan | Asia | — |
| — | Uganda | Africa | — |
| — | Uzbekistan | Asia | — |
| — | Yemen | Asia | — |
Sumber & definisi
IFSB, Laporan Kestabilan Industri Perkhidmatan Kewangan Islam 2025, Carta 1.1.1(A), halaman bercetak 15. Nilai ialah bahagian aset perbankan Islam dalam aset sistem perbankan sesebuah negara pada 2024 Q3. Kedudukan dipaparkan hanya untuk anggota OIC dengan angka tersedia.
IFSB · 2025 · PDF ↗